Suuremmilla koneilla tai värähtelyherkillä kappaleilla koneistettaessa esiintyy usein värinäongelmia. Näiden ehkäisemiseksi olemme kehittäneet automaattisen karanopeuden oskilloinnin, joka muuttaa karan kierroksia ±% asetetusta nopeudesta käyttäjän määrittämällä alueella.
Tämän voi aktivoida painamalla ohjauksen – W painiketta ohjelman ajo tilassa tai MDI tilassa (päälle/pois). Oskillointi tapahtuu työkalutaulukossa määritellyn PLC-VAL arvon rajoissa ±%. Oskilloinnin nopeus määritellään PITCH sarakkeessa. Arvo sarakkeessa on varsin pieni. Minimi = 0,0001 (hidas) ja maksimissaan ehkä 0,01 (erittäin nopea). Esimerkiksi jos ohjelmoitu nopeus on S500 ja PLC-VAL arvo 10, muuttuu karan nopeus 450–550 alueella tasaisesti. Usein tämä riittää värähtelyjen estämiseksi. Koneen syöttönopeuteen toiminto ei vaikuta.
Toiminto ohjelmoidaan myös ohjauksen M-koodeihin, jotta sen voidaan suorittaa automaattisesti. Tässä esimerkki toteutuksesta: M411 aktivoi oskilloinnin, M410 kytkee sen pois päältä. Työkierron kutsu voimaan ja heilurisäätö työkierron ajaksi päälle.
CYCL CALL M411 M410 W – painikkeella voit kytkeä toiminnon päälle/pois ajon aikana. Oskillointitoiminto aktivoidaan työkalukohtaisesti, jotta se ei vaikuta ei-toivottuihin operaatioihin.
Sveitsiläisen Blaser Swissluben lastuamisnesteet ja -öljy Edufixiltä. Blaserin laajasta ja korkealuokkaisesta valikoimasta lastuamisnesteitä ja -öljyjä löytyy vaihtoehto lähes kaikille työstömenetelmille ja materiaaleille.
Myynti
Sami Lehvonen
050 470 3260
Jukka Honkanen
0400 420 648
etunimi.sukunimi@edufix.fi